Tänään 5. syyskuuta vietetään valtakunnallista Yrittäjän päivää

5.9.2011

Yrittäjän päivästä on tullut kansallinen juhlapäivä, jolloin sinivalkoiset liput nostetaan salkoihin. 4H kuuluu Yrittäjän päivän yhteistyöverkostoon.

Yrittäjän päivän teemana on tänä vuonna yrittäjyys ja kulttuuri. Yrittäjän päivän tavoitteena on luoda positiivista kuvaa yrittämisestä ja saada nuoret kiinnostumaan yrittäjyydestä.  Pääjuhlaa vietetään Helsingin nykytaiteen museossa, Kiasmassa, jonne puhumaan saapuu muun muassa presidentti Tarja Halonen.


Myös 4H-yhdistykset osallistuvat päivään erilaisten tapahtumien kautta. Esimerkiksi Pyhäselän 4H-yhdistys järjestää tänään Hammaslahden nuorisoseurantalolla Ajokortti työelämään -kurssien ja yrittäjyysaineiston esittelyä 7. – 9. luokkalaisille klo 9-15.

Hankasalmen 4H-yhdistys pitää toiminnallista 4H-yrityspistettä Kuuhankaveden koulun ja Hankasalmen lukion oppilaiden olohuoneessa klo 11-12.30. Mukaan ovat tervetulleita kaikki yrittäjyydestä kiinnostuneet lapset ja nuoret.


Lue lisää Yrittäjän päivästä tästä.