Palaute | Sivukartta | In English
   |   
 
4H-yrittäjät kertovat

Joel, Pekka, Lari ja Juha perustivat yhdessä yrityksen, jossa työt jaetaan tasaisesti kaikkien kesken.

Neliapila, perustettu syksyllä 2009

Neljä nuorukaista, Pekka Romppainen, Joel Lehto, Juha Romppainen ja Lari Lehto, istuivat eräänä päivänä koulussa yrittäjyyttä käsitelleellä luennolla. Jo samana iltana he päättivät perustaa oman yrityksen, Neliapilan.

Pojat myyvät asiakkailleen arkea helpottavia peruspalveluita. Lisäksi yritys kauppaa erilaisia tuotteita. Suunnitelmissa on ottaa myyntiin esimerkiksi talouspaperia ja keksejä.

- Perustimme yrityksen syyskuussa 2009, joten kaikki suuntaviivat eivät vielä ole selvillä, Pekka myöntää.

Hyvän onnen yritys

Nimen keksiminen omalle yrityksille oli pojista aluksi vaikeaa. Neliapila osui lopulta naulan kantaan; siitä käy ilmi yrittäjien lukumäärä, ja nimi symboloi hyvää onnea.

Pojat eivät kuitenkaan luottaneet pelkästään hyvään onneensa. He miettivät yhdessä yrityksensä kehitysvaiheet alusta loppuun.

- Halusimme suunnitella yrityksemme mahdollisimman aukottomaksi, jotta olisimme valmiina toimimaan heti asiakkaan kanssa, Juha korostaa.

Tupoksen kylässä Limingan kunnassa Pohjois-Pohjanmaalla asuvat pojat saivat tukea suunnitelmiinsa yritysohjaajaltaan Tiina Romppaiselta. Yrityksen perustamiseen pojilla riitti intoa omastakin takaa, mutta käytännön toteutuksessa tuki on ollut tärkeää.

- Yritysohjaajamme on nostanut intoamme ja fiilistämme silloin kun sitä on tarvittu, pojat kiittelevät.

- Yrityksemme mainostus ei vielä ole tarvittavalla tasolla. Mietimme koko ajan, miten sitä puolta voitaisiin kehittää, Joel vakuuttaa.

Yritys tarjoaa poikien mukaan loistavan mahdollisuuden oppia tuntemaan yritysmaailmaa ja työelämää. Tie yrittäjäksi on kasvattava kokemus.


Teksti: Katri Saukkonen Kuva: Jarkko Nissilä

Elina Nissilä pyörittää Elinan kotiapu -yritystään Keski-Pohjanmaalla.

Elina Nissilä, 18, 4H-yrittäjä kesästä 2008.

”Elinan kotiapu tarjoaa siivousta, ikkunoiden pesua, tarjoilua, haravointia, maalaamista. Olen ennenkin tehnyt siivouskeikkoja, mutta halusin yrityksen, jotta voisin tehdä enemmänkin. Osallistuin 4H-yrityskurssille, joka taisi olla koko Suomen ensimmäinen kurssi.

Yrittäjyys kasvattaa, opettaa vastuullisuutta ja aikatauluttamista. Sitä oppii arvioimaan, miten paljon jaksaa viikossa tehdä koulun ohessa. Yrittäjänä saan myös itse päättää työn määrän ja ajankohdan.

Yritystä perustaessa on hyvä olla jokin idea yrityksen palveluista, mutta ei minullakaan ollut yhtä ideaa, vaan tarjontani on aika laajaa. 4H-yrittäjänä saa aivan loistavaa kokemusta tulevaa ajatellen.

4H-Yrityksen perustamisessa ei mielestäni ole mitään riskejä. Jos ei töitä ole, ei tapahdu mitään kamalaa, jää vain nollille. Eikä paperihommiakaan tarvitse pelätä. Kirjaan vain tulot ylös ja otan kuitit talteen.

Kurjaa yrittäjänä on ollut ainoastaan se, että on joutunut joistakin töistä kieltäytymään. En ole ehtinyt markkinoimaankaan, koska sain heti niin monta vakiasiakasta.”


Riikka Ala-Hulkko toteutti pitkäaikaisen haaveensa ja ryhtyi yrittämään 4H:n suojissa Etelä-Pohjanmaalla.

Riikka Ala-Hulkko, 18, 4H-yrittäjä keväästä 2009.

Hopeapihlaja-yritykseni tarjoaa korusuunnittelua, valokuvausta, nettisivujen tekoa ja kirjansidontaa. Olen aina ollut käsityöihminen ja tykännyt myydä tekemääni.

Yrittäjyys on ollut haaveeni 16-vuotiaasta saakka, mutta silloin idea kaatui, kun minulla ei ollut ketään auttamassa.

Kaksi vuotta myöhemmin menin 4H-yrityskurssille ja hain Y-tunnuksen melkein heti. 4H:n kautta on turvallista aloittaa yrittäminen, sillä aina on joku ihminen auttamassa. Yrittäjyys vaatii vain sen, että jaksaa yrittää, kokemus tuo kyllä taidot. Kirjanpidonkin oppii tekemällä.

Asiakkaita on, sillä yritän markkinoida yritystä joka käänteessä ja puskaradiokin toimii. Tässä oppii asiakaspalvelua ja saa tosi hyvää kokemusta muutenkin. Yrittäjänä näkee oman kehittymisensä ja oppii ajanhallintaa.

Monella on yritysidea, mutta ei ole uskallusta tai mahdollisuutta perustaa sitä. Se on tosi harmi! Kannustan kaikkia yrittämään, sillä jälkeenpäin harmittaa, jos ei sitä tee.”


 
© Suomen 4H-liitto / Karjalankatu 2 A / 00520 Helsinki / Puh. 09-7512 4200 - Palvelun tekninen toteutus Optinet Oy