Näkökulmia ja nähtävyyksiä – 4H-vaikuttajanuoret Norjassa

4H-vaikuttajanuoret on porukka vapaaehtoisia 4H-nuoria, jotka toimivat 4H-lähettiläinä ja edustavat harrastajia 4H-liiton päätöksenteossa. Tänä vuonna Vaikuttajanuorten opintomatka suuntautui Norjaan, jossa tutustuimme paikalliseen 4H-järjestöön.

4H-vaikuttajanuoret poseeraavat pilvetön taivas ja lasinen rakennus taustallaan.

4H-vaikuttajanuorten kaksivuotinen kausi pitää sisällään opintomatkan sekä oman projektin. Toukokuussa 6.-9.5. oli vuorossa opintomatka, joka suuntautui Osloon. Tavoitteenamme oli tutustua paikalliseen 4H-järjestöön ja saada eväitä Pohjoismaisen 4H-leirin järjestämiseen. 4H-vaikuttajanuorilla tulee olemaan oma roolinsa leirijärjestelyissä, sillä PM-leiri järjestetään ensi vuonna Suomessa. Opintomatka oli mahdollista toteuttaa Folke Bernadotten Muistosäätiön tuella.

Vaikuttajanuoret katselevat maisemia parvekkeelta.

Yhtäläisyyksiä ja eroja

Keskiviikko kului matkustaessa, kaupunkia katsellessa ja levätessä. Torstaina pääsimme käsiksi itse asiaan, eli Norjan 4H-järjestöön tutustumiseen. 4H Norgen toimistolla meidät otti vastaan järjestöjohtaja Stine Pernille Kjos, joka esitteli meille Norjan 4H-toimintaa ja uusimpia tuulia.

Opimme muun muassa Norjan aktiivisesta leirikulttuurista, uudesta lapsille suunnatusta Kløvergrupper-toiminnasta sekä 4H-alumneista. Vastaavasti itse esittelimme Suomen 4H-toimintaa, Vaikuttajanuorten roolia 4H:ssa sekä henkilökohtaisia tarinoitamme. Huomasimme, että järjestöissämme on paljon samaa, mutta myös monia eroavaisuuksia.

Norjan 4H juhli 90-vuotissyntymäpäiväänsä vain muutama päivä ennen tapaamistamme. Veimme toki onnittelut ja kuulimme järjestön merkkipäivänvietoista – sopivasti vinkkiä tuleviin 100-vuotisjuhlintoihin meille Suomen 4H:ssa. Seuraamme liittyi myös pääsihteeri Randi Versto Kaasa. Hän tuli suoraan radiostudiolta, jossa oli käynyt puhumassa 4H:sta ja juhlavuodesta. Tapasimme myös juuri tehtävässään aloittaneen asiantuntijan Lucyna Karolina Reyesin.

Eläinten rapsuttelua 4H-farmilla

Toinen etappimme oli ihastuttava 4H-farmi, rauhallinen tila keskellä kaupungin vilinää, aivan Oslon keskustan tuntumassa. Eläinten rapsuttelun ohessa opimme farmin toiminnasta muun muassa lasten ja nuorten parissa.

Vaikuttajanuoren syliin kiipeää lammas.

Vaikka vierailumme ajan tilalla oli rauhallista, tavallisesti siellä on lapsia päiväkoti-ikäisestä lähtien opettelemassa esimerkiksi eläintenhoitoa ja kasvien kasvatusta, näkemässä mistä ja miten ruoka tulee sekä harjoittelemassa käytännön taitoja. Lasten lisäksi farmi ilahduttaa vanhuksia.

Myöhemmin illallistimme paikallisten 4H-aktiivien kanssa. Oli avartavaa kuulla vertaisten tarinoita ja kokemuksia, sekä toiveita tulevalle Pohjoismaiselle 4H-leirille. Norjan 4H:laiset kun ovat tunnetusti innokkailta leireilijöiltä.

Kohtaamisia paikallisten kanssa

Perjantai kului nähtävyyksiä kierrellen. Jokainen meistä valmistautui esittelemään jonkin kohteen ja toimimme näin matkaoppaina toisillemme. Ihastelimme muun muassa Oslon oopperataloa, vaikuttavaa Vigelandin patsaspuistoa sekä kuninkaanlinnaa.

Illalla saimme seuraamme jälleen paikallisia: Stinan ja Petterin, jotka ovat kumpikin aktiivisia paitsi Norjan 4H:ssa myös kansainvälisessä toiminnassa Rural Youth Europen kautta.

Vaikuttajanuoret ja 4H-aktiivit Stina ja Petter poseeraavat kukkien alla.

Aurinkoinen ja antoisa matka

Kokonaisuudessaan matka meni loistavasti, näimme ja koimme paljon ja voimme lähteä hyvillä mielin kotiin. Saimme tehokkaasti tietoa ja kokemuksia eri näkökulmista Norjan 4H:sta; pääsimme 4H:n päätoimistolle toiminnanjohtajien puheille, näkemään 4H-farmin toimintaa sekä keskustelemaan paikallisten 4H-harrastajien kanssa.

Matkamme oli aurinkoinen ja antoisa. Oslo oli kokonaisuudessaan sympaattinen ja viihtyisä kohde, eivätkä nähtävyydetkään jääneet huomiotta kaiken muun ohessa.

Terveisin, 4H-vaikuttajanuoret Elina Tuononen ja Tiuhti Halonen

Vaikuttajanuoret istuvat portailla Vigelandin patsaspuistossa.